Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Foloseste acest forum FARA RECLAME !

In jos

Foloseste acest forum FARA RECLAME ! Empty Foloseste acest forum FARA RECLAME !

Mesaj Scris de .Messi Mier Mai 30, 2012 5:50 am

O sa va prezint o metoda foarte folositoare pentru a folosi atat acest forum cat si altele de acest tip (forumgratuit), fara a intampina probleme ca incarcarea grea sau plina de reclame a paginilor.

Ce urmareste acest tutorial?

Daca intrati cu browserul Mozilla Firefox veti observa ca in partea de sus a forumului (header) apare o reclama enervanta care in mod evident incurca navigarea cursiva pe forum .
A doua problema ar fi in browserul Google Chrome care desi impiedica (in unele cazuri) aparitia reclamei va produce alta problema si anume aparitia unui anumit timp prelungit de incarcare , acesta se poate vedea dand pur si simplu refresh pe acest forum iar daca ne uitam atent in stanga jos apare un anumit element denumit yieldmanager.com dupa care ne spune forumul sa asteptam. Lucru FOARTE ENERVANT!. Incarcarea prelungita a acelui "cookie" face ca timpul de incarcare al paginii sa creasca foarte mult.

Va voi prezenta cativa pasi simpli pentru a scapa de aceste 2 probleme atat pe Mozilla Firefox cat si pe Google Chrome.

Metoda pentru Google Chrome (browser care de altfel il recomand)

In primul rand vom incerca sa blocam acel "cookie" denumit yieldmanager.com care desi nu este considerat un spyware sau malware, in mainile unui raufacator poate deveni o unealta impotriva voastra.

1. Intrati in Chrome
2. Ne ducem la meniu
3. Intrati in optiuni
4. Intrati din acel meniu la "in culise"
5. Apasam pe "setari privind continutul"
6. Intram la "Toate cookie-urile si toate datele privind site-ul..."
7.
Acolo in dreapta o sa va apara o casuta de cautare in care veti scrie "yieldmanager.com" dupa ce il gaseste ( sau le gaseste ) puteti sa le stergeti de pe acel "X" care apare dupa ele. ( de preferat ar fi mai intai sa tipariti numai "yield" si tot ce apare legat de el puteti sterge, eu asa am procedat).
*Acum dupa ce am sters urmeaza sa blocam definitiv acest "cookie".
8. Tot din meniul "setari privind continutul" intram pe "gestionati exceptiile".
9. Dam click si adaugam yieldmanager.com iar sub "comportament" selectam Blocati.
*Cam asta este , am sters cookie-ul iar apoi am blocat definitiv accesul acestuia.

Acum
urmatorul pas este sa blocam reclama care apare in headerul forumului (deseori aceasta reclama apare ca daunatoare si este blocata de unele antivirusuri). Iar dupa ce vom face acest pas nu numai acest forum va fi "curat" ci si toate forumurile si siteurile pe care veti intra.

Cel mai simplu si eficient mod este de a instala un plugin pentru Google Chrome .
Pluginul poate fi downloadat si instalat de aici : Click . Nu cred ca va fi vreo problema la instalarea lui pentru ca este foarte simplu .
Acest plugin dupa instalare , automat va bloca toate tipurile de anunturi cu menirea de a va face sa dati click si de a va ingreuna navigarea (cateva exemple de pagini cu reclame si cele fara puteti gasi chiar pe pagina pluginului de mai sus).
Cam asta a fost pentru Google Chrome.


Metoda pentru Mozilla Firefox

Mai intai incepem cu blocarea yieldmanager.com

1. Intram in Mozilla
2. Intram la Optiuni
3. Apasam pe Tab-ul "Confidentialitate"
4.
La rubrica "Istoric" unde scrie "Ati putea dori sa curatati istoricul recent , sau sa stergeti anumite cookie-uri." Dam click pe "sa stergeti
anumite cookie-uri".
5. La "cauta" tiparim iarasi yieldmanager.com si stergem tot ce apare legat de acest cookie.
*Am terminat cu stergerea cookie-ului acum il vom bloca
6. Tot din rubrica "Istoric" la "Firefox va:" selectam "Foloseste setari personalizate pentru istoric" .
7. Apasam pe "exceptii"
8. La adresa tiparim din nou i]yieldmanager.com[/i] iar apoi selectam blocheaza.
*Apoi dam inchide si OK.

Acum partea cu blocatul reclamelor si a altor prostii care ingreuneaza citirea stirilor pe siteuri .
Pentru ca nu prea folosesc Mozilla va recomand un articol foarte util scris in romana de zoso ,il puteti vizita aici :
Click . Nici aici nu cred ca vor fi probleme pentru ca totul este simplu , doar instalati acel plugin in mozilla si voila aveti pagini curate. Singura chestie la Mozilla este ca va trebui sa puneti voi acel ROList pe care il gasiti tot la acel link.


Cam atat cu acest articol , sper sa reusiti sa scapati de aceste mici probleme de navigare. Daca apar probleme nu ezitati sa le postati aici.

Alte Informatii :
-Articolul a fost redactat de mine deci daca intalniti greseli gramaticale sau alte probleme sa stiti ca eu sunt de vina.
-Ceea ce am scris mai sus este ceea ce eu am facut deci este verificat.
-Mai multe informatii despre Ad.yieldmanager.com veti gasi aici : Click
-Inca o data mentionez ca adblock-urile functioneaza pe toate siteurile nu doar pe acesta.
-Pentru cei care folosesc Safari ca browser au si ei unealta lor de adblock : Click
-Exemplu cu acest forum inainte si dupa tutorial . Click
.Messi
.Messi
Founder
Founder

Browser : Foloseste acest forum FARA RECLAME ! Firefo11
Mesaje Mesaje : 140
Varsta Varsta : 28

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum